תחום האנרגיה נמצא בתקופה של שינוי גדול. עם עליית האנרגיה המתחדשת ומעבר האנרגיה, חברות מחפשות דרכים חדשות להישאר בקדמת העקומה. אחת הדרכים לעשות זאת היא להשקיע בטכנולוגיה ובינה מלאכותית (AI).

דוח 2022 Global Energy Talent Index (GETI) מצא שחברות אנרגיה רבות נותנות עדיפות להשקעות בטכנולוגיה ובינה מלאכותית על פני הכשרה ופיתוח של העובדים הנוכחיים שלהן.

הדו”ח מצא כי מחסור גדול במיומנויות טכניות פירושו שחברות רבות פונות לאוטומציה על פני גיוס או פיתוח כישרונות. היא קובעת שחברות חשמל, פטרוכימיה, נפט וגז וחברות מתחדשות נוטות כעת יותר להסתגל לנוף אנרגיה משתנה באמצעות אוטומציה ובינה מלאכותית מאשר על ידי הדרכת עובדים קיימים או אפילו גיוס מחוץ לארגון.

האם בחירה בטכנולוגיה על פני הכשרה ופיתוח היא המהלך הנכון? המשך לקרוא כדי לגלות.

AI בתעשיית האנרגיה
אי אפשר להמעיט בחשיבותה של AI בתעשיית האנרגיה. חברות אנרגיה פונות לבינה מלאכותית למשימות שונות, החל מאופטימיזציה של שימוש באנרגיה וכלה בחיזוי כשלים בציוד. בינה מלאכותית יכולה לעזור לחברות אנרגיה להפחית עלויות, לשפר את היעילות ולקבל החלטות טובות יותר. מסיבות אלו, אין זה מפתיע שחברות האנרגיה נותנות עדיפות לגיוס טכנולוגיה ובינה מלאכותית.

כיצד נעשה שימוש בבינה מלאכותית בתעשיית האנרגיה?
חיזוי ביקוש לאנרגיה
ישנן דרכים רבות בהן חברות אנרגיה משתמשות בבינה מלאכותית. דוגמה אחת היא חיזוי ביקוש לאנרגיה, שבה ניתן להשתמש בבינה מלאכותית כדי לחזות כמה אנרגיה תידרש בעתיד ומתי הביקוש יגיע לשיא. מידע זה יכול לעזור לחברות אנרגיה לייעל את השימוש באנרגיה שלהן ולהימנע מייצור יתר יקר. דוגמאות נוספות כוללות תחזוקה חזויה (שימוש בבינה מלאכותית כדי לזהות מתי ציוד צפוי להיכשל), ושירות לקוחות אוטומטי (שימוש בבינה מלאכותית כדי לספק תשובות מהירות ומדויקות לשאלות לקוחות).

ככלי מדידה לפליטת גזי חממה
בינה מלאכותית משמשת גם למדידת פליטת גזי חממה באמצעות רחפנים. לפי מגזין AI, פרויקט קרן החדשנות ReDoCO2 פיתח כלי לקבוע אילו קרקעות כבול יכולות לספק את הרווח האקלים המשמעותי ביותר עם פליטת גזי חממה נמוכה יותר. הכלי יכול לשמש כאמצעי להפחתת גזי חממה ובו זמנית מסייע למעבר הירוק של החקלאות.

כדי לזהות איומים פוטנציאליים
תפקיד חיוני נוסף של בינה מלאכותית במגזר האנרגיה הוא שהוא משמש לאיתור תקלות לפני שהן תורמות לכשלי אנרגיה. כשל בציוד הוא דאגה שכיחה ויקרה עבור חברות אנרגיה ברחבי העולם. עם זאת, הודות לכלי AI כגון חברות יכולות ליצור לוחות זמנים לתחזוקה על ידי ניתוח נתונים מחיישנים המנטרים ציוד. ניתוח חיזוי יכול גם לסייע באיתור תקלות לפני תקלות, ולכן חוסך לחברות סכום כסף משמעותי והופכת את הפקת האנרגיה ליעילה ואמינה יותר בו זמנית.

כדי להגביר את הבטיחות והביטחון
לבסוף, כלים המופעלים על ידי בינה מלאכותית יכולים גם להגביר את הבטיחות במקום העבודה. לדוגמה, מכונות לנהיגה עצמית מסירות את הסיכונים האנושיים הכרוכים במשימות כמו סקר קווי מתח גבוה, כלומר העובדים לא צריכים לעבוד בתנאים מסוכנים. לדוגמה, ExxonMobil שיתפה פעולה עם יוזמת MIT Energy לפיתוח יכולות רובוט אוטונומי, תוך השקעה בטכנולוגיה שתגביר את יכולתם של כלי הבינה המלאכותית לנהל פעולות מורכבות.